Koreańskie przysmaki

Koreańskie przysmaki

Warto przeczytać

Kuchnia koreańska to jedna z najzdrowszych kuchni świata. Choć wciąż mało popularna, znajduje w naszym kraju coraz większą liczbę zwolenników. Koreańczycy przykładają bardzo dużą wagę do jakości produktów, z których przyrządzają potrawy. W związku z tym, w kuchni królują niskotłuszczowe i, w miarę możliwości, nieprzetworzone składniki.

Koreańskie przysmaki

 

Koreańskie dania to, przede wszystkim pikantne potrawy przyrządzane na bazie czosnku, chilli, zielonej cebuli, pasty z fasoli, imbiru, octu, sezamu oraz żeńszenia. Miłośnicy bardziej łagodnych smaków nie mają się jednak czego obawiać. Koreańczycy idealnie potrafią zrównoważyć ostrość dań łagodnymi dodatkami. Przywiązują bardzo dużą wagę do harmonii smaków, tak aby każdy, bez względu na upodobania, znalazł coś dla siebie.

Kuchnia koreańska to nie tylko wrażenia smakowe, ale również estetyczne. Charakterystyczna jest niezwykłą dbałość o wygląd potraw i ich kolorystykę. Zazwyczaj, na koreańskim stole można znaleźć mnóstwo maleńkich miseczek z różnymi dodatkami, ułożonych w barwny kolaż. Według Koreańczyków, danie ma zachwycać nie tylko smakiem, ale również wyglądem i sposobem podania.

Niewątpliwie, najpopularniejszym dodatkiem w kuchni koreańskiej jest kimchi, czyli sfermentowana kapusta, ogórki i rzodkiewka w zalewie z imbiru, czosnku i chili. Koreańczycy spożywają kimchi niemalże do wszystkiego. W Korei można nawet kupić lodówki ze specjalnymi pojemnikami przeznaczonymi do przechowywania kimchi.

Warto wspomnieć również o doenjang, czyli paście ze sfermentowanej soi, która stanowi dodatek do bardzo wielu dań kuchni koreańskiej i, której przypisuje się duże właściwości zdrowotne.

Inne popularne dania, które zyskują uznanie także poza granicami Korei, to bulgogi, czyli marynowane mięso (najczęściej wołowe) grillowane na ogniu i bibimbap – ryż otoczony równo ułożonymi, pokrojonymi warzywami i mięsem, podany z surowym jajkiem na górze.

W sieci bez problemu można znaleźć przepisy na sztandarowe dania kuchni koreańskiej. Kulinarna mapa Polski również wzbogaca się o kolejne miejsca, gdzie możemy skosztować koreańskich specjałów. Zapraszamy do spróbowania i życzymy smacznego 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments